Ara

Ulu Sözlük Nedir?

Ulu Sözlük, Yapay Dil Geliştirme ve Tanıtma Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren sözlük projesidir. Birçok yapay dilde sözcük karşılıkları sunmayı amaçlayan sözlük projesidir.

Ulu Sözlük, 2021 yılında Yapay Dil Geliştirme ve Tanıtma Topluluğu bünyesinde Mustafa Kaptan’ın katkıları ile Mevlüt Baki Tapan tarafından hazırlanıp, geliştirilmiştir. İlk etapta 11 dilde +7000 sözcük karşılığı ile yayına başlamıştır. Temel amacı tüm dünya yapay dillerine özel sözlük olmasıdır.

Amacımız Ne? #

Ulu Sözlük projemiz ile tüm yapay dilleri öncelikli olarak kapsayan sözlük oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu hususta çalışmalarımızı yürütüyoruz. Beğenmediğiniz, çalışmayan bazı işlevler ile karşılaşırsanız bize ayrıca bildirmekten çekinmeyin.

Ulu Sözlük’ün Arkasında Kim Var? #

Sözlüğümüz büyük bir topluluğun parçasıdır. Yapay dil geliştiricileri tarafından oluşturulan sözlüklerin bütünleştirilmesini içerir. Yazım olarak HemeNTasarıM içerik yönetim sistemi kullanılmaktadır. Ekip ve geliştirme bazında sponsorumuz Rastgelelik Arama Motoru ve Hemen Tasarım Web Site Çözümleridir. Projemiz Yapay Dil Geliştirme Topluluğu bünyesinde geliştirilmektedir. TurTc Arama Motoru sunucularında barındırılmaktadır. Alan adımız Turhost firmasında güvenle saklanmaktadır.

Ekibimiz Türkiye – İstanbul bölgesinde bulunuyor. Katkı sağlayıcılarımız dünyanın her köşesinden. Ayrıca bizimle tanışmak ve fazlasını bulmak isterseniz bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? #

Sözlük projemizin büyümesi ve ayrıca gelişmesi için sizlerin desteğine ve katkılarına ihtiyacımız var. Bunun birkaç yolu var.

  • Bizden arkadaşlarınıza bahsedin: Bizi Twitter hesabımızdan ve Facebook sayfamızdan takip edin.
  • Çeviri koleksiyonu, sözcük, ifade vb. materyallerinizi bizimle paylaşın.
  • Sözlüğümüze yeni sözcük ve veri girişi yapın.
  • Hizmetlerimizi kullanın ve topluluğumuza katılın.
  • Bize ilham veren fikirlerinizi paylaşın.

Lisanslama #

Sözlüğümüzde bulunan verilerin bir kısmı CC-BY-SA ile lisanslanmıştır. Bazıları tamamen telifsiz kullanıma sahipken bazıları sözlük yapımcılarının emeklerini korumak amacıyla tüm hakları saklı lisansı altındadır.

Sitemizdeki sözlüklerin toplu indirilip farklı alanlarda iznimiz olmadan paylaşılması kesinlikle yasaktır. Bildirim olmaksızın yasal işlem başlatılıp avukatlarımızca süreç takip altına alınmaktadır.

Ayrıca biz ve sözlüğümüz hakkında her türlü soruyu bize iletebilirsiniz. Discord kanalımıza ve Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Tarafından desteklenmektedir Wiki

Bir yanıt yazın