Ara

Ludwik Lejzer Zamenhof

Esperanto dilinin yapımcısıdır. 15 aralık 1859 Tarihinde o günlerde rus imparatorluğunun bir parçası olan polonya topraklarının Bialystock kentinde yahudi anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ana dili yidiş diliydi.

19.yüzyılın 2.yarısında Zamenhof’un doğum yeri %65-75 oranında yahudiden, kalanları da Polon, Rus, Alman ve Belarus azınlıklarından oluşuyordu. Çevre köyler Belaruslu ve Polon nüfusu ağırlıklıydı. O zamanlarda Bialystock hızlı gelişen tekstil endüstrisiyle biliniyordu. Şehrin lakabı “Kuzey’in manchester’ı idi” Bialystock’un imalatçılarının ve tüccarlarının yüzde doksanı yahudiydi.

Zamenhof çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda büyümüştür. Zamenhof’un ailesi dindar bir aileydi. Zamenhof dünya çapında barış ve kardeşlik için esperanto dilini geliştirdiğini beyan etmiştir. Zamenhof başlangıçta yahudi milliyetçiliği yapsa da esperanto hareketinin ilerleyen günlerinde yahudi milliyetçiliğinden vazgeçmiştir. Ayrıca zamenhof homaranismo adlı dünya görüşünü de savunmuştur.

1887 yılında esperanto dilini yayınlayan zamenhof ayrıca ünlü yazar Tolstoy’un okul arkadaşıdır. 14 nisan 1917 yılında vefat eden zamenhof’un mezarı varşovada bulunmaktadır.

Zamenhof hayatını göz doktorluğu yaparak idame ettirmiştir. Dünya barışı ideali için çalışan zamenhof yapay dilcilik müessesesi için önemli işler yapmıştır.

Tarafından desteklenmektedir Wiki

Bir yanıt yazın