Ara

Mustafa Kaptan

Bu maddeyi kendim hakkımda yazdığımdan mütevellit birinci tekil şahıs kavramlarıyla yazacağım.

1991 yılında istanbulda dünyaya geldim. üniversite mezunuyum ve çalıştığım bir işim var(işim hakkında bilgi vermiyorum). Yaşadığım çevre birçok dilin varlığının olduğu bir çevreydi. Türkçe, ingilizce, gürcüce, arapça, kürtçe gibi dilleri sıklıkla duymuş olan şahsımın kelimelere ve kelime oyunlarına ilgisi de birçok akrabam tarafından dile getirilmiştir.

Neden ve nasıl yapay dilciliğe başladım

Elbette bir sabah uyanıp bugün bir yapay dil yapayım demedim, daha önceden de kimsenin ben yapay dil yaptım dediğini duymuşluğum yoktu lakin hiçbir dilde olmayan kelimeler uyduran insanlarla da karşılaşmışlığım vardır. 8 yaşındayken kelime uydururdum anlamsız anlamsız. Hatta uydurduğum kelimelerden bir tanesi “Example” kelimesiydi hayır bu kelimeyi okumamış ve çevremden de duymamıştım evet ingilizce duymuşluğum vardı lakin “example” kelimesini igzempıl şeklinde duyarsınız yani yaşım itibariyle igzempıl-example bağını kurmam mümkün değildi ben sadece ingilizcede c harfinin k olarak okunduğunu bilirdim o kadar. ben example’yi uydurmuş eksample diye okuyordum bu uydurduğumun ingilizce “örnek” manasına geldiğini sonradan öğrendim. Başka uydurduğum kelime var mıydı? vardı misal “Lipazig” kelimesini uydurmuştum hatta bu kelimeyi şu an nomulide “Lipazi” şeklinde kullanıyorum manası da lazım olmak demek. Çünkü ilk uydurduğumda “herkes lipazige önem verir” diye bir cümle yazdığımı hatırlıyorum küçükken. yani herkes neye önem verir ne lazımsa ona verir. o zaman lipazig neden lazım olmasın? bir tane de “klustu” var ki bunu daha eskiden 5 yaşındayken uydurmuştum. balkondan bakıyordum caddeden beyaz bir minibüs geçti annemi çağırdım “Anne bak klustu arabası!” dedim. annem “külüstür” anladı ve “çocuğum o araba külüstür değil” dedi. ben de anne külüstür değil “klustu” demiştim. Neden dedim? bilmiyorum ama bugün “klusto” nomulide beyaz minibüs demektir çünkü hatırladığım ilk uydurduğum kelimeydi. Hafızam iyidir geçmişi iyi hatırlarım.

2002 yılındaysa herkesin dili varsa benim de olsun deyip kaptanca dilini ortaya attım. Kendi benliğimi, kimliğimi ortaya koymak amaçlı bir tepki amaçlı başladım bu işe yani. başlarda kendimi yalnız zannederdim bu yüzden 2004 yılına kadar dilcilikten fazla bahsetmedim. Yapay dil yapımcısı olduğumun altını çizmezdim lakin bilirdi bazı kişiler yapımcı olduğumu.

Neden daha iyisi olmasın?

Nomuli tarihinde de uzun uzun anlattım 2004 yılında elime dillerle ilgili bir kitap geçti ve “yapay dil olabilir mi?” başlığı da vardı açtım hemen ve okudum yalnız olmadığımı gördüm en gelişmiş yapay dilin esperanto olduğunu da gördüm ve kendi kendime dedim ki “ben daha iyisini, daha zorunu yapacağım” işte bu bir dönüm noktasıydı. Türkiyede unutulmaya yüz tutmuş bu hazineyi tekrar gün yüzüne çıkartmak gerekliydi.

Yapay dilcilik serüvenim ve yapay dilciliğe hizmetlerim

2004-2005 arası aktif olarak dilciliğe devam ettim. 2005-2010 arasındaysa yapay dilciliğe ara vermiştim bu süre zarfında kendi entelektüel birikimimi arttırdım, insanlar arası iletişim, davranış incelemeleri, grup incelemeleri yaptım. 2010 sonrası yapay dilciliğe kaldığım yerden devam ettim gün geçtikçe kendimi daha da geliştirdim. Yapay dilciliğe sağlıklı bir fikri altyapı oluşturmak için sosyoloji bölümünü bitirdim, Anlayışçılık adlı fikir akımını oluşturdum, ilk türk yapay dil youtube kanalını kurdum, yapay dilcilik hakkında yıllar boyu yazılar yazdım çeşitli mecralarda. Işık tuttum insanlara, fikri yardımda bulundum yapay dilcilikle sanat ilişkisini detaylı biçimde irdeledim, insanlara tanıtım yaptım tanıtım yaptıklarım gitti başka kişilere tanıtım yaptı. Yeri geldi benim olmadığım ortamlarda dilimden bahsedildi, Türkiye genelinde yapay dilcilik yayılsın diye elimden geleni yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Sadece nomuliye değil Esperantoya da türkiyede hatrı sayılır yardımlarım oldu esperanto ders videoları çektim.

Yapay dilcilik uğrunda zorluklarla karşılaştığım oldu, bu kavramı bilmeyenlere herşeyi sıfırdan anlattım, insanların önyargılarına karşı göğsümü gere gere mücadele ettim.

Yapaydil.net ve şahsım

Bu sitenin de sahibi olan Al bakiye yapay dilinin yapımcısı Mevlüt baki tapan aslında yıllardır hayalini kurduğum yapay dilciler için platformu gerçekleştirdi ve ben de bu platformda yer aldım. daha önceden de Türk yapay dilcilerle tanıştım lakin hiçbiri Mevlüt baki tapan kadar uzun soluklu ve kalıcı bir dil yapımcılığında bulunmadı. Mevlüt arkadaşımız bu konuda elini taşın altına olabildiğince koydu ve yapaydil.net ile yapay dilciliğe büyük hizmeti oldu.

Gelecek hedeflerim

Allah ömür verdiği müddetçe Türkiyede yapay dilciliğe yönelik entelektüel kıtlığı gidermektir amacım ve insanlara yapay dil dendi mi saygın bir sanat sunabilmektir, yapay dilciliğe hizmetlerimden dolayı bir gün üniversitelerde, yapay dil platformlarında, müzelerde adımdan söz edilecektir. Hiçbiri olmasa bile nomuli külliyatı bir kütüphanede yer alacaktır hep yaşayacaktır. Kendimi büyük görmüyorum yaptıklarım büyüktür. Benden sonra benden daha iyileri de olacaktır bunda şüphe yoktur.

Tarafından desteklenmektedir Wiki

Bir yanıt yazın