Ara

Yaşayan bir yapay diliniz olsun

Dil yapmak zahmetli ama yaptınız bir şekilde bir köşeye atarsanız bu dile ihanet değil mi? sonuçta tam teşekküllü bir dil yaptıysanız emeklerinize yazık olmaz mı? neden dilinizi yaşatmıyorsunuz? İnsanların en büyük yanılgısı şudur;

Dilimi yaşatacağım ama konuşacak kimse bulamadım

Bu yoldan ilerlerseniz dilinizi yaşatamazsınız. Dilin kelimelerini yaptınız, gramerini yaptınız ama kullanmadınız bu şuna benzer; malzemeleri tencereye koydunuz yemeği pişirdiniz ama siz de yemiyorsunuz kimse de yemiyor ne anladım ben böyle işten? halbuki yemek çok güzel oldu lakin siz ne kendiniz yediniz ne de başkasına yedirdiniz bu böyle olmaz. ne yapacaksınız peki?

Yayınlar yapacaksınız

dijitalleşen dünyada gazete kurmanız, yazılı dergi çıkartmanız, tv kanalına çıkmanız gerekmez, tonla para harcamak mı? gerekmez. Gani gani sosyal medya siteleri var dilinizin grubunu, sayfasını, hesabını açıp dilinizde çeşitli materyaller üretip paylaşın. Dilinizden sürekli örnek kelimeler, cümleler paylaşın platformlarda, dilinizle ilgili makaleler yazın, çeviriler yapın instagramda paylaşın, youtube kanalı açın çeşit çeşit videolar yapın insanlarla paylaşın tanıtın onlara. Sosyal medyanın nimeti şudur; bir yayın yapıp ortaya atarsınız rastlayan insanlar size uğrar dikkat çekersiniz. Youtube’u, instagram’ı saçma sapan içeriklerle kullanıp milyonlarca takipçi kazananlar var, hepsini geçtim video oyunu oynayıp youtube’a atıp para kazananlar var, onu da bırak video izleyip video çekip para kazanan insanlar var sizse sadece yapay diliniz için içerik üreteceksiniz kültürel içerik yani çöp içerik değil.

Dilinizin literatürü oldukça dilinizin bir kıymeti var, diliniz yaşadıkça dilinizin bir kıymeti var, bir şekilde dilinizi konuşuyorsanız önemi var yaşatıyorsanız önemi var. Hele ki Türkiye gibi yapay dil yayınlarının çok çok az olduğu bir ülkede sizin yaptığınız çölde vahadır.

Türkiyede yıllardır istikrarlı bir şekilde nomuli yayınları yapılıyor ve insanlar yapay dilcilik deyince nomuli diline ulaşıyor. Siz de yayın yapın sizin de dilinize yapay dilcilik konusunda ulaşsınlar, sizden de yapay dilcilik hakkında bilgi alsınlar hem diliniz yaşar hem yapay dilcilik yaşar. yeter ki siz sosyal medya organlarında dilinizi tanıtın.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar