Ara

Yapay Dilde Kararlılık

Zorla güzellik olmayacağını duymuşsunuzdur. Zora dağ dayanmaz sözünü de duymuşsunuzdur ikisi çelişik gibi dursa da ikisi de kendi çaplarında doğrudur zora dağın dayanmaması azim ve kararlılıkla alakalıdır. Taşı delen damlaların sürekliliğidir sözünü de duymuşsunuzdur aynısını anlatır. Peki kararlılık yapay dilcilikte ne demektir?

Kararlılığın faydaları

Nomuli projesini ele alalım 2002 yılından beri ayakta. çeşitli şekillerde pasifleştirilmesine, iptaline dair hayaller kuranlar oldu lakin başaramadılar. sebebi nedir? kararlılık. Farklı bir şeyin 4 aşaması vardır; Şiddetle karşı çıkılır, alay edilir, uzlaşılmaya çalışılır ve sonunda kabul edilir. Bir yapay dilci dördüne de şahit olur.

Önce karşı çıkılır;

Yapay dil kavramına kapılar sıkı sıkıya kapatılır doğal dil varken ne yapay dili denir. hatta böyle bir şeyi kabul edilemez bulurlar şiddetle karşı çıkılma aşamasına hoşgeldiniz. bu aşamadakiler “ben dil yapıyorum” dediğinizde kelimelerini, örnek cümlelerini bile merak etmezler isterseniz %100 özgün(ki bu imkansızdır) bir dil yapmış olun duymaya görmeye gerek görmeden karşı çıkarlar. Bilmediğinin düşmanıdırlar. siz yolunuzda ısrar ettikçe karşı çıkma olasılığı uçar gider yapay dil karşıtı düşmanını tanımak ister artık. Bu bir karıncayı ezmekle bir aslanı öldürmek arasındaki farka benzer. aslanı karınca ezer gibi ezemezsiniz çünkü hacmi büyüktür. karıncanın size nasıl saldırıp ısıracağıyla ilgilenmezsiniz ama aslanın sizi nasıl ısırabileceğiyle ilgilenmek zorundasınız. kararlılık bir karınca olmadığınızı gösterir.

Alay etme;

Bir kişi alay etmeye başladıysa şiddetle karşı çıkmaktan vazgeçti demektir. yapay dilden kelimeleri duymuştur ve görmüştür o anda yahut dilin felsefesiyle tanışmıştır. Hemen dalga geçerek önemsizleştirmeye başlar dilin başka bir dile benzemesiyle alay eder, yahut alfabesiyle, ses yapısıyla alay eder, %100 özgün kelimeleriniz olsa şayet özgün kelimeleri dildeki mevcut bir kelimeye yakınsatıp alay eder. Alay etme aşaması en çetin aşamadır soğukkanlılık ve kararlılığınızı devam ettirdikçe düşman alay etmekten vazgeçecektir ki bu süre kısa veya uzun olabilir. Yenişemediğin düşmana saygı duymaya başlarsın neticede ve dersin “hafife aldım çetin ceviz çıktı ne yaparsam yapayım çizgiyi bozmuyor”

Pazarlık aşaması

fikri yönden sağlam temeller ve çok uzun süren bir kararlılık sonrası düşman pazarlık masasına oturacaktır “karşımdakine ne teklif yapsam da dilcilikten vazgeçirsem” diyecektir. başka bir şeyle uğraş, dil öğren gibi öneriler sunabilir. kaldı ki başka bir şeyle de uğraşıyorsanız, en az 2 yabancı dil biliyorsanız ve para kazandığınız bir mesleğiniz de varsa o pazarlıktan eli boş dönüş kaçınılmazdır. düşman pazarlığı da kaybedecektir yeter ki siz dik durun

Realiteyi kabul.

yapay dil vardır ve sanattır siz de bir sanatçısınız buna hayatınız ispattır. karşınızdaki realiteyi kabul etmiştir hayırlı uğurlu olsun. dik duruşunuz bir yapay dil düşmanını da yok etmiştir.

Kararlı olup yapılacaklar

Dilinizin varlığı ve dilcilik konusunda kararlı olacaksınız. Diliniz hayatınızda bir yer kaplayacak. GÜnlük hayatınızın tamamına tahakküm uygulamayacak sadece sizi bir dil yapımcısı olarak lanse edecek.

Kaç yıldır yapay dilcisiniz? bu da mühimdir. nomuli dilinin yapımcısının kararlılığı tescillidir. 20 senelik bir dil varsa ortada o dili yapanın geçici hevese sahip olduğunu söylemek körlüktür. Koskoca 20 seneden bahsediyoruz.

Dilinizin içeriğinde kararlılıkta mühimdir. elbise değiştirir gibi logo değiştirmeyin, zırt pırt isim değiştirmeyin, ana kelimelerin yapısıyla oynamayın, gramer kurallarıyla oynamayın. yeni kelime ve gramer kuralını da mevcuda alternatif olarak getirin maceraya girmeyin. kararlı bir yapısı olsun dilinizin.

sözün özü şudur; bu yolda zorluklara göğüs gerenler, pes etmeyenler tarihe adını altın harflerle yazdırır. Misal nomuli için gelecek planları bile bugünden bellidir. Tam teşekküllü diyorsak herşeyi düşünmüş olmak her ihtimali düşünmüş olmak mühimdir. Emri hakkın ne zaman vaki olacağı belli olmaz nomuli konusunda o bile düşünülmüştür devamlılık için yöntemler geliştirilmiştir.

İdealleri için yaşayanlar kararlı insanlardır unutmayın. İdealizm ile kararlılık kardeştir.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar