Ara

Yapay Dilciliğin Okullarda Okutulması

Yapay Dilciliğin Okullarda Okutulması konusuna değineceğiz.

Okullarda yapay dillerden bahsedilmesi günümüzde yeni yeni ortaya çıkan bir kavramdır. Eskiden okullarda yapay dillerden bahsedilmezdi. Ülkemizde pek tabii ki okullarda yapay dillerden bahsedilmesini ve bunların tarihlerinin, felsefelerinin hakkında bilgi verilmesini isteriz. Çünkü yapay diller sadece kuru bir boş vakit geçirme uğraşı değil, bir kültürdür. Hepsinin bir tarihi var, hepsinin bir geleneği var. Bir insan ne için dil yapar? Sorusuna verilecek tek bir cevap yok, birçok cevap var.

Tarihte maneviyat maksatlı yapanlar vardı, sonra bilimsel maksatlı yapanlar çıktı. Sonra sadece sanatsal mantıkla yapanlar çıktı. Felsefe maksatlı yapanlar çıktı, sırf başka dilcilere özendiği için dil yapanlar da çıktı. Hepsinin çıkış sebebi farklı farklıdır. Bu işin ruhsal etkileri de var tabi yapay dilciliğin şiir sanatı, şarkı sanatı gibi ruha etkisi olan bir sanat olduğu gerçeği yadsınamaz. Kimisi ruhunu dinlendirmek için kimisi ateşlendirmek için yapıyor.

Peki Filolojinin alt dalı olarak mı yoksa apayrı bir bölüm olarak mı ele alınmalı, sorusuna tabii ki filolojiyle bağlantılı şeklinde cevap verebiliriz. Sonuçta yapay dil de bir dildir. Ayrıca yapay diller dediysek her türlü yapay dili kapsar bu. Yazılım dilleri de neticede bir yapay dildir. Ancak onlar sayısal alanla ilgilidir bilgisayarların dilleridir sayısal diller. 1 ve 0 yapay zekanın başıdır. Yazılım dilleri de bu sayede vardır yapay dil olmasa yapay zeka olmaz, internet olmazdı, robotlar olmazdı. Microsoft excel bile nomulinin mantığını bir şekilde %80 oranında ezberleyebiliyorken meseleyi küçümsememek gerekir.

Üniversitelerde yapay diller hakkında genel bilgi verildiği kadar dillerin dersleri de verilmelidir. Bir gün gelecektir yapay dilciliği herkes tanıyacaktır. Hemen yarın açalım bölümleri demiyoruz öncelikle hatırı sayılır bilgiler olmalı ana dilimizde bu konuyla alakalı ki ancak bilimsel ölçüde detaylı incelensin.

İşte biz bunu sağlamakla mükellefiz, biz kaynak oluşturacağız.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar