Ara

Yapay Dilciliği Kötüye Kullananlar

Yapay dilcilik malum bir sanattır ve insanlar tarafından yapılır ki insanoğlu fıtratında kötülüğü de ihtiva eden bir varlık olduğu için onu da kötüye kullananlar çıkabilir. Hatta bu sebeple bazı insanlarda bu alana ön yargı oluşturabilirler. Sonuçta insanoğlu bu uçak gibi ulaşım yolunda devrim olan bir aracı bile savaş makinesine dönüştürüp insan öldürmek için kullanan bir varlık. Yahut Hitler’in diktatörlük yaparken alman anayasasının tek bir noktasına bile dokunmaması meselesi de var yani niyet kötüyse herşey mümkün tabi. Bu yazımızda yapay dilciliği kötüye kullanan tipleri tanıyacağız

1-) Misafirlik yapıp ev sahibini ve ailesini rahatsız edenler

Bu tipten bir insanın varlığını bir esperanto toplantısında duymuştum olay yabancı bir ülkede geçmiş ve milyonda bir olasılık olsa da bu adama böyle biri denk gelmiş. Bazı esperantistler arasında birbirlerini misafir etmek gibi bir kültür var sırf aynı dili biliyorlar diye (ki şahsen ben böyle bir şeye karşıyım aynı dili konuşabiliyorum diye evime girme hakkını tanımıyorum) misafir olmuş bir esperantist ve evin sahiplerinin kurallarına uyumsuzluk göstermiş çok afedersiniz evde iç çamaşırlarıyla dolaşmış. sonuçta bu olmamalı yani hadi tanımadığın bir evde misafir oldun ne hakla iç çamaşırıyla dolaşıyorsun?

Sonuçta farklı ülkelerden aynı dili konuşuyor olsanız bile karşıdaki insanın doğup büyüdüğü farklı bir kültür var neticede bir kültürde hoş karşılanan bir davranış farklı bir kültürde cinayet sebebi olabilir.

2-) Menfaat devşirmek isteyenler

Dünyanın bir menfaat dünyası olduğu gerçeğini kabullenmekte zorlansak bile bir gerçektir bununla birlikte asıl mesele menfaat devşirmek isteyenler değil bu niyetleri yokmuş gibi menfaat devşirmek isteyenlerdir. Böyleleri var mıdır? vardır. Misal şu şekildedir ki bizzat yaşadığım bir olaydır onu aktarayım;

Ruhsal problemleri olan bir edebiyat öğretmeni vardı internette gördüğüm ve yapay dillerle, yapay dilcilik ile ilgileniyordu dil yapmak istiyordu lakin beceremiyordu başkasına yaptırmak istiyordu dilini de. Dil yapmak isteyip birçok yerde bazı kelimeler yayınlamıştı, spam yaptığı için birçok siteden ve forumdan kovuldu hatta bir tanesinde kovulmadan önce küfür etmiş.

Bana da mesaj atmıştı bu şahıs. Başta nomuli projesini övüyordu ve ben dil yapmak istiyorum ne olur yardım, diyordu. Önce bana dil yap sana takım elbise alacağım, dil yap parası neyse ödeyeceğim (ödeyeceği para da o günün asgari ücretiydi ve 6 ay sonra ödeyecekti çocuk kandıracak aklınca), sen çok zeki birisin dil yapabilirsin filan yani menfaat için yağcılıkta mevcut.

Adam ruhsal problemleri olduğundan kibarca hayır desem anlamayacak, sert çıksam yine anlamayacak. Bu yüzden bir bakayım dönüş yaparım olumlu yada olumsuz dedim ki hesapta 1 haftaya olumsuz dönüş yapacaktım lakin bu gitti şu sözleri sarf etti;

nomuli boş ve yayılmaz benim dilim yayılır benim dilimi konuş çok meşhur olacaksın” vb.

tabi asıl niyetini ortaya dökünce bu şahsı kovdum bir daha da hiç ortalarda gözükmedi. Yapay diller belgeselimizde işleyeceğim bu kişinin konusunu. Allah şifa versin yani bu gibi insanlar yüzünden yapay dilcilik ve yapay dilleri kötü ananlar oluyor ya buna yanarım.

Diğer menfaat devşirmek isteyense bir internet sitesi pazarlamacısıydı “yapay dil öğrenmekle ilgileniyorum” deyip beni eklemişti sosyal medyadan ve 2 yıl kadar ekli kaldı hiç yapay dil öğrenmeye meyilli de olmadı lakin ilginçtir ne zaman nomuli resmi sitesi konusunda bir paylaşımda bulunsam hemen tak diye yorum yazıyordu anlaşılmıştı bu aslında site satmak istiyordu. Tabi doğal olarak bir gün “hadi kardeşim sepet koluna herkes yoluna” demesini bildim.

3-) yapay dil kutsallaştıranlar

Biz yapaydil.net olarak bunu yapanları da tasvip etmiyoruz söyleyelim lakin yapay dilciler arasında bunu yapanlar var mı?

Ne yazık ki böyle yapan bazı meczuplar çıkabiliyor lakin bu yapay dilciliğin şanına zarar vermez sonuçta müslümanım deyip 2021 yılında Allahtan vahiy aldığını söyleyen yalancılar nasıl varsa, tuttuğu takımı kutsallaştıran futbol fanatikleri varsa, yaptığı sanatı kutsallaştıran dilciler de ne yazık ki mevcut! bazısı yanlışlıkla bazısı da kasten bu kutsallaştırma tuzağına düşüyor ne yazık ki.

Örneğin baleybelenin mucidi muhyiyi gülşeni dilini rüyasında vahiy yoluyla aldığını iddia etmiştir, volapükün mucidi martin schleyer de hakeza Allah’ın volapüğü kendine vahyettiğini iddia etmiştir bu gibi iddialar deli saçması olabilir Allah size tecelli edip vahyede vahyede dil mi vahyedecek? yani dil yaptınsa desene “ben yaptım” diye. İslam inancında benim dilim bana vahyedildi demek açıkça küfürdür. Ayrıca rüyanızda dil yaptığınızı görmeniz de o dile bir kutsallık kazandırmaz sonuçta rüya bu herşey olabilir rüyanızda karşı cins olduğunuzu görseniz cinsiyet mi değiştireceksiniz yani nedir?

Esperantodaki kutsallaştırmaya gelince marşından hareketle bu izlenim oluşuyor “sanktan harmonion” yani kutsal uyum “sankta signo del espero” yani umudun kutsal işareti adlı betimlemeler zaten zamenhof’un da inancına aykırı hakeza dinsiz esperantistler de var hakeza onlar da bu projede kutsallık görmüyordur

Yani yapay dilin herhangi bir kutsallığı yoktur dile kutsallık atfetmek bu sanatı suistimal eder. Bizim anlayışımızda yapay dil bir sanattır böyle şeylere bizim anlayışımızda yer yoktur.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar