Ara

Yapay Dil Yapmak Basit midir?

Yapay dil kavramını eleştirenler şunu savunur “Aman canım bir oturuşta 8-10 kelime hemen uydurulur hatta uydurayım birkaç tane” deyip gerçekten de uydurabilirler peki bu yapay dil yapımını basite indirgeyebilir mi? cevap verelim;

Yapay dilcilikte mesele bir oturuşta birkaç kelime uydurmak değildir öncelikle yapay dilcilik demek sistem kurmak demektir, mantık örüntüleri kurmak demektir. Bir oturuşta birkaç kelime uydurunca yapay dilcilik basit olmaz. o zaman herkes çöp adam çizebiliyor herkes ressam mıdır? hayır değildir. çöp adam çizip, ilkokul resim dersindeki gibi 1 ev 2 ağaç çizip kuru boya ile boyayıp bir sanat galerisinde satmaya kalkın bakalım ne oluyor. İlkokul çocuğu gibi resim çizebilirsiniz ama resim sanatını gerçekten bilmediğiniz için perspektif olmayacaktır, ışık olmayacaktır, ufak ayrıntılar olmayacaktır öyle ki bir karikatürden daha ruhsuz bir şey yapmış olacaksınız kimse de yaptığınız çocukça şeye 5 kuruş vermeyecektir kaldı ki galeriden içeri bile sokamayacaksınız o resmi.

yahut herkes şarkı söyler gibi ses çıkartabilir lakin sesinizi iyi kullanmayı bilmiyorsanız iyi bir şarkıcı olamazsınız.

yapay dilcilikte işte böyledir bir oturuşta uydurduğunuz 10 tane kelimeden dil olmaz 10 tane kelimeyi herkes uydurur 10000 taneyi uydur bakalım 10000 kelime demek birbiriyle bağlantılı kelimeler demektir, türetme demektir, çekim demektir, birleşik kelimeler demektir, sıfat, fiil, zarf, edat, ek, kök demektir ve sanıldığı gibi kısa sürede bitmez ciddi bir çalışma gerektirir. dilin şu noktasını beğenmedim reform yapayım demek ne kadar zordur bilir misiniz? çünkü ufak bir değişimde dilinizin gramerinin çökme riski vardır uzun süre dilcilik yapmayanlar bir anlık karar verip istemeden grameri çökertebilmektedir.

ve şurası muhakkaktır ki tam teşekküllü bir yapay dil yapmak uzun bir zaman gerektirdiğinden çevrenizde dikkat çekersiniz. neden dil yapımcılığı soruları gelir size cevaplaya cevaplaya dilinize bir felsefe bir kültür getirmiş olursunuz.

sözün özü şudur; yapay dil yapımcılığı kolay değildir öyle evde koltukta otururken yarım saatte hazırlanacak bir şey değildir. şayet öyle olsaydı bir değeri olmazdı. İsim yapmış ressamların adlarını nasıl ezbere biliyoruz? çünkü işlerini hummalı bir çalışmayla yaptılar bir resim çizdiler lakin bir resim sadece bir resim değildi içerdiği anlam, anlatmak istediği duygu oldu resimde. çöp adamı herkes çizer ama çöp adam ona bakana birşey anlatmaz. Lakin Mona lisa’ya bakarsanız gerçek bir eser görürsünüz bakar bakmaz insanın zihninde duygular uyandıran bir tablodur mona lisa. Leonardo da vinci’yi çöp adam çizen adam gibi basit göremezsiniz yani. evde oturup 8-10 kelime sallayabiliyorum diyenler o yüzden kendilerini bir tolkien olarak görmemelidirler. Tolkien kim bir oturuşta zevk olsun diye 10 kelime sallayan kim. son olarak şunu deyip kapatıyoruz;

çöp adam çizebiliyorsunuz diye Mona lisa çizemezsiniz.
kendi kendinize mırıldanabiliyorsunuz diye bir michael jackson, elvis presley olamazsınız.
çöp kutusuna uzak mesafeden kağıt fırlatabiliyorsunuz diye michael jordanla kendinizi bir tutamazsınız.
2 top sektirdiniz diye Diego armando maradonayla eşit olamazsınız.
10 tane kelimeyi 2 dakikada uydurunca da Bir tolkien olamazsınız.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar