Ara

Yapay Dil Nasıl Yapılmaz?

Her yapay dil yapmak isteyenin merak ettiği bir soru vardır; Yapay dil nasıl yapılır, sorusu. Peki tersini düşünerek bu soruya cevap verebilir miyiz? Yani Yapay dil nasıl yapılmaz? sorusunu sorduk mu kendimize? Birçok madde halinde cevaplayabiliriz.

1-) Kuş dili ile yapay dil yapılmaz

Kuş dili bir yapay dil değil olsa olsa bir arkaik formdur kuş dilinin ayrı bir grameri yoktur sadece kelimedeki hecelere hece eklenerek yapılır. misal halı derken Hagalıgi demek bir kuş dili örneğidir. Kuş dili bir şifreli konuşma aracı olabilir ama yapay dil olamaz. Yahut aynı şekilde par dili misal onda da halı derken haparlıpar dersiniz ki par dili de bir kuş dili türevidir. Yapay dil denilen olgu bu şekilde olmaz.

2-) Gramersiz yapay dil olmaz

Gramer bir dili dil yapan vazgeçilmez unsurdur. Türkçedeki kelimelerin tamamını değiştirin özgün kelimelerle ama dilbilgisi aynı kalsın, ekler aynı kalsın, cümle dizilimi, ek dizilimleri her bir şeyi aynı kalsın işte o zaman yine bir dil yapmış olmazsınız bundan olsa olsa fazla gelişmiş bir argo yahut jargon olur ki argo ve jargonlar oluşurken al ben argo oluşturdum, jargon oluşturdum diye oluşmaz. argo ve jargon bir meslek grubu, büyüklü yahut küçüklü bir insan grubu içerisinde kendiliğinden oluşur. Misal marihuana kelimesi jargona bir örnektir. Kanun kaçakları kamufle olmak için maria ve juan kelimelerini birleştirerek Marijuana’yı oluşturmuştur. Yani dil bilgisi önemlidir dil bilgisiz yapay dil kapısız eve benzer, Dil bilgisiz yapay dil (Conlang) Motorsuz otomobile benzer, Kanatsız uçağa benzer. Zaten böyle bir maceraya giren kişi kaçınılmaz olarak dil bilgisi de yapacaktır. Bir dilin kelimelerini tamamen değiştirmeye gücü yeten kişi gramerini de hayli hayli değiştirir

3-) Kelimeleri tersten yazarak yapay dil yapılmaz

“İrelemilek netsret karazay yapay lid zamlıpay” nedir? başlığın tersten yazılışıdır. Yapay dil değildir adı üstünde kelimeleri tersten yazmaktır. sonuçta herkes hayatında bir kere kelimeleri tersten okumayı denemiştir, hakeza yıllardır yetenek yarışmalarında kelimeleri tersten ezbere söyleyenler çıkmıştır. Bu yeteneğe “benim yapay dilim” derseniz kimse sizi ciddiye almaz çünkü bu hiçbir zaman size ait bir şey olmamıştır.

Lakin tersten yazılmış birkaç kelimeyi yapay dilinize kelimeniz olarak alabilirsiniz bunda beis yoktur. Ama gidip Tüm sözlüğünüzü tersten yapılmış kelimelerle doldurursanız bu olmaz.

4-) Hece değişimiyle yapay dil olmaz

Hece değişimiyle şifreli bir dil oluşturmuş olursunuz. İlk başta yapay dil gibi gözükebilir ama yapay dile çok benzeyen yalancı yapay dildir. Çünkü buraya dikkat; dilin tamamı sırf hece yahut harf değişimlerinden oluşuyor.

Örneğin B yerine x yazıyorsunuz
A yerine i yazıyorsunuz
C yerine k yazıyorsunuz
Ç yerine B yazıyorsunuz
K yerine p yazıyorsunuz.

Bu yöntemle hadi kelime yapalım:

Xikip=bacak
İkixi=acaba
Çipikip=bakacak
İbikip=açacak

Ya da hece değişimi demiştik değil mi?

Ka hecesi yerine To
Le hecesi yerine Pe
Mi hecesi yerine Çu

Topeçu=kalemi
Çuto=mika

Şimdi siz buna ne kadar yapay dil diyebilirsiniz? Bu yapay dil değildir şifreli konuşmadır. İstihbarat örgütlerinin yaptığı bir şeydir bu. Lakin bir dilde böyle bir yöntem kullanarak dilin bir bölümünü bu şekilde yazsak olur mu? Olur. çünkü aksi durumda olay yapay dil olmaktan çıkar. Şifreli konuşma ve yazma yapay dile en yakın sistemdir çoğu zaman yapay dille karıştırılır ama yapay dil değildir. Hece değiştirmek yapay dil yapmak olamaz. yapay dil demek kelime icat etmek demektir, kelimeler arasında bağlantı kurmak demektir, türetmek için özel mantık hazırlama vb. demektir.

5-) Anagram yapay dil olmaz

Gazetelerde bulmaca köşelerinde görmüşsünüzdür anagramı. Nedir anagram? bir kelimedeki harflerin yerlerinin değişik olmasıdır. Misal koltuk kelimesini tulkok şeklinde yazmak bir anagram örneğidir. Türkçedeki tüm kelimeleri anagram haline getirip dil yaparsanız bu da yapay dil değildir bu şifreleme yöntemidir biraz kelimelere dikkat eden biriyle karşılaşırsanız foyanız meydana çıkar sakın anagram halinde yapay dil yapmayınız. Tabii ki dilinizde birkaç kelimeyi anagram halde yapmakta beis yoktur beis tüm kelimeleri anagram yapmaktır.

6-) Ebced hesabıyla yapay dil olmaz

Misal a=1, b=2, c=3 olsun ve baba yazarken 2121 baca yazarken 2131 yazdık diyelim bu mantıkla da dil yapmış olalım bundan yapay dil olur mu? olmaz tabii ki de. Çünkü bu yapay dile bile benzemez bir şifreleme yöntemidir.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar