Ara

Yapay Dil Konuşma ve Propaganda Hakkı

Her dilin konuşulma ve tanıtılma hakkı vardır bu hak lütuf olarak sunulamaz ve elden alınamaz. Herkesin dilini konuşması, öğrenmesi, öğretmesi, onun hakkında bilgiler vermesi anasının ak sütü gibi helaldir. Bir yapay dilci de hakeza özgürce dilini konuşup tanıtabilmelidir. Reklam da neticede bir haktan ibarettir.

Peki Nasıl?

Herşeyi yeri ve zamanında yaparak. atmosferi koklayarak. konuşma hakkınızı nasıl kullanırsınız, propaganda hakkınızı nerede ve nasıl kullanırsınız hepsine gireceğiz. Çünkü sizin haklarınız var başkalarının nasıl hakkı varsa.

Konuşma ve kullanma hakkı

Kimse kimsenin ana dilini konuşma hakkına karışamaz, yahut başka bir dili konuşma hakkına karışamaz. Bulunduğunuz toplumda ise yabancı bir dilde konuşuyorsanız ana dilinizdeki tercümeyi de yapmanız gerekir. tabii ki karşınızdaki kişileri iyi tanıyorsanız yapay dilinizde konuşabilirsiniz. kendi kendinize de konuşabilirsiniz ki kendi kendinize konuşmanız toplum tarafından yanlış anlaşılır. kimse görmeden konuşursanız bir sorun yokta yakalanırsanız damgayı yiyebilirsiniz. ne yapmak lazım? şarkı söylemek lazım. melodik bir ahenkle söyleyince insanlar yalnız olmanıza genelde aldırmazlar. kendi kendinize şarkı söylerseniz göze batmazsınız nihayetinde.

ayrıca ne kadar yapay dilci olduğunuza göre değişir özgürce konuşma oranınız. yeni yetme bir yapay dilciyseniz çevrenizdeki insanlara dilinizden cümleler kurmanız halinde alacağınız tepki ağır olabilir lakin yılların yapay dilcisiyseniz insanlar sizi tanır nihayetinde ve siz de nerede ne konuşuluyor bilirsiniz. yapay dilinizde konuşmak için ortam mühimdir bir diyalog halinde konuşulan konu mühimdir. gidip otomobil beygir güçlerinden bahsederken yapay dilinizde bir şeyleri konuşmaya başlamak karşınızdakine “hayda buyur buradan yak” dedirtir. Lakin konu dil meselesiyse ve hatta yabancı dillerse kapı açıldı konuşmak için demektir. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki bir yapay dili 2 kişi biliyorsa ve 2 insan karşılıklı konuşuyorsa bu dili üçüncü insanın müdahaleye kesinlikle hakkı yoktur müdahale edemez ederse insan haklarına bile aykırı olur. Aslında tek kişiye de müdahale edemez lakin biz toplumsal olarak garip karşılanmayın diye bu kadar öneri yapıyoruz. yani kendi kendinize yapay dil konuşurken birisi size yumruk atsa suçludur o kişinin o yumruğu atmaya hakkı yoktur. konuşma konusunda son olarak şu mühimdir; tercümesiz bir biçimde dilinizi bilmeyen birisine dilinizde hitap etmeyin karşınızdaki sizi anlamayacaktır.

kullanım hakkına gelince diyalog halinde değilseniz, resmi evraklarda kullanmıyorsanız yapay dilinizi istediğiniz gibi yazma ve kullanma hakkına sahipsiniz. Notlarınızı sadece yapay dilinizde mi alıyorsunuz? kimse karışamaz, bilgisayarınızda klasör isimleri yapay dilinizde mi? kimse karışamaz. Sadece bilgisayarın sistem dosyalarının ismiyle oynamayın yeter(yerel disk, bilgisayarım, windows, ağ bağlantıları gibi işletim sisteminin kurulumunda olan dosyalar). Yapay dilinizde tercümesiz kitap mı yazıyorsunuz? kimse karışamaz. sadece yapay dilinizden yazıların bulunduğu bir site mi açıyorsunuz? kimse karışamaz. Yapay dilinizde şarkı, şiir mi oluşturuyorsunuz? kimse karışamaz. sonuçta şahsi olarak yaptığınız bir şeye kimse müdahale hakkına sahip değildir

Deklarasyon ve propaganda

Dilin tanıtımı da önemli bir şeydir elbette ve reklam da bir insan hakkıdır iletişimin vazgeçilmez unsurlarından birisi de reklamdır. Peki propagandayı nasıl yaparız?

Yapay dillerde propaganda gelişen teknolojiyle birlikte kolaylaşmıştır. En kolayı ve etkilisi internettir. İnternette br site yahut sosyal medya hesabı açarak sınırsız propaganda yapabilirsiniz. gazete, tv, basılı kitap gibi klasik yöntemler ise nispeten zordur. reyting, para gibi kaygılar işin içerisine girer ve tv ve gazete için medya yöneticilerinin yayın onayı gerekir sosyal medyada bu yoktur.

Peki gelelim en eski propagandaya. Yüz yüze propaganda

İnsanlık tarihinin en kadim reklam ve propagandası yüz yüze propagandadır ilk insandan beri vardır. yüz yüze propagandada ise yer ve zaman mühimdir. kaldı ki çok incelik gerektirir tanıdığınız veya tanımadığınız fark etmez yüz yüze propaganda gibi en eski ve en etkili propagandayı yapmak bir sanattır, meziyettir. Tanıdığınız birisine propaganda nasıl yapılır ve yapılmaz?

propaganda gün içerisinde yapılır. gecenin 2’sinde tanıdığınız kişiyi uyandırıp yapay dil sohbetleri yapmayınız hatta mesleki kariyer planları da konuşmayınız bırakın insanlar uykusunu uyusun hatta siz de uyuyun. gece 2’de durup dururken propaganda yapmak için insan uyandırılmaz siz de uyanmayın zaten o saatte propaganda için. oldu uyandınız uyuyun. o saatte uyunur.

karşınızdaki kişinin ruh hali mühimdir. gün boyu hastanede bir yakınına refakat eden birisine, arabayla kaza yapıp arabası hurdaya çıkmış ve binlerce lira zarara girmiş birisine, gün içinde yakınını kaybetmiş birisine, ağır hasta birisine propaganda ya-pıl-maz. milletin derdi başından aşkınsa bir zahmet susun oturun iyi zamanı kollayın. misal aile bireylerinden birisi vefat etmiş birisi size borçlu olsa cenazede istemek büyük saygısızlık olur, böyle bir hareketi yapan “ben empati özürlüyüm” demiş olur. insanların zor zamanlarında onlara destek olunur herhangi bir şey talep edilmez, propaganda yapılmaz bunu iyi anlayın. sadece yapay dil için değil herşey için geçerlidir bu görgü kuralını dikkate almazsanız çevrenizde seveniniz kalmaz.

ve mekan! işyerinizde mesai arkadaşlarınıza dilinizden bahsedebilirsiniz ki bunu genellikle onlar sorunca yapmanız tavsiye edilir diğer türlü siz insanları işinden alıkoyuyormuş izlenimi verirsiniz. kimseyi işinden alıkoymayın. “işinizi bırakın ve yapay dil dersimi dinleyin” derseniz patronunuzdan da “muhasebeden çıkışını al” sözünü yakında dinlersiniz. mesai saatinde iş yapılır.

okuldaysa herkes ne yapacağını 3 aşağı 5 yukarı bilir. ders esnasında öğretmenin tutumu da mühimdir ciddi ciddi ders anlatılıyorsa ve sınıftan çıt çıkmıyorsa çıt çıkarmayın çıkarırsanız anlaşılır. öğretmenler bazen dersi bırakır serbestsiniz der ve oturur bu esnada arkadaşlarınızla dilinizi paylaşabilirsiniz. Öğretmeniniz çocuklarla arkadaş gibi olan biriyse ders esnasında bile konu dilinize gelebilir lakin asık suratlı barut gibi bir öğretmenin dersinde de macera aramayın.

hastanede, cenazede ve ibadethanede de propaganda olmaz. hastanede millet zaten derdi için oradadır, cenazede de milletin acısı vardır, ibadethaneyse Allah’ın evidir. Camiye namaz kılmaya gidilir propaganda yapmaya kalkarsanız en iyi ihtimal cemaat tarafından susturulursunuz millette size nasihat verir. diğer ihtimallerse sırasıyla camiden kovulmak ve dayak yemek olarak sıralanabilir. Camide ibadet yapılır başka birşey yapılmaz. zaten iyi bir yapay dilci neyi nerede konuşacağını da iyi bilir.

Yapay dil propagandaları sokakta geçen adama yapılmaz diye daha önce bir yazımızda bahsetmiştik. Peki yapay dil propagandası nasıl açılır? elbette dil muhabbetleriyle açılır. dil muhabbetlerini açıp önce türkçe sonra ingilizce konuları sonra yabancı dil konusuna değinirsiniz sonra yapay dil meselesine giriş yapar tanıtımınızı yaparsınız. tamamen olumsuz bir tepki alırsanız konuyu değiştirin olumlu yahut nötr tepkilerde ise rutin hızınızda devam ediniz.

Yani sözün özü şudur; deklarasyon ve propaganda hakkınızdır yeter ki neyi nerede ne zaman nasıl yapacağınızı bilin.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar