Ara

Türkiyede Yapay Diller Topluluğu Tarihi

İlk Topluluk

Biz yapay dilcilerin dilinin bir tarihi var biliyoruz. Peki birbirinden haberdar olan yapay dilcilerin topluluk tarihi yok mudur? Elbette ki vardır. Bireysel olarak birbirinden haberdar olup konuşmuş ve platform kurmamış olan dilcileri bilemeyiz lakin biz kendimizi biliriz. Yapay diller topluluğunun bir tarihi vardır elbette!

İlk yapay diller topluluğu Nomuli’nin sahibi Mustafa Kaptan ve mersen dilinin sahibi A.A.A. tarafından 2012 yılı Kasım ayında kurulmuştur. Bu bir Facebook sayfasıydı ve topluluğu açan da Mersen dilinin yapımcısıydı. Mustafa Kaptan ile ortak hareket ettiler. Mersen’in sahibi aralık 2012 tarihinde yapay dilciliği ve yapay diller ortak sayfasını tamamen terk edince bu ilk yapay dil topluluğu tarihe karışmıştı.

İkinci Topluluk

İkinci yapay diller topluluğuysa 2013 yılında Mustafa Kaptan ve Siaro dilinin yapımcısı Sabuhi Mursalli tarafından kuruldu. Yapay diller ve dil kardeşliği sayfası altında kurulan bu oluşum 2 sene kadar aktif olarak devam etmiştir. 2 sene sonra 2015 yılında aktifliğini yitirmiştir. Aktif olduğu süre zarfında kendisi değil daha çok Uluslararası yapay dil platformu kullanılmıştır. Kurulan platformun yerine uluslararası platformu kullanmakta topluluğun sonunu getirmiştir. Kurucular arasında 2015 yılından itibaren görülen fikir ayrılığı sebebiyle 2015 sonrası var olmamıştır.

Üçüncü Topluluk

Üçüncü yapay diller topluluğu olan Yapay diller facebook grubu Mustafa Kaptan tarafından Şubat 2018 tarihinde kurulmuştur. 2021 yılına kadar fazla aktif olmasa da ara sıra paylaşım yapılan bir gruptu. 2021 yılı mayıs ayındaysa grup üyelerinden Mevlüt Baki Tapan tarafından platform ve çeşitli yenilikler önerisi getirilerek Yapaydil.net kuruldu ve yayın hayatına devam ediyor. Diğer topluluklardan daha geniş olan bu topluluğumuz birçok şeye sahip. Twitter, Youtube hesapları olan, resmi sitesinde makaleleri olan bir oluşum ve oluşumlar arasında en gelişmişidir.

Yapay Dil Geliştirme Topluluğu

2021 yılında kurulan topluluğumuz, yapay dilcilik üzerine birçok projeyi yürütmektedir. Kendisine ait web site, sözlük projeleri ile gelişimini sürdürüyor. Dünyanın en büyük sözlük ve yapay diller listesini derlemiştir. 7000 üzeri sözcük ve kavramın birden fazla dile tercüme edilmesini sağlamıştır. Ülkemizde yapay dil geliştirme ve tanıtma konusunda ciddi adımlar atmıştır.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar