Ara

Kadın Yapay Dil Yapımcısı

Birçok erkek egemen meslek dalında kadınların çalıştığını görebiliriz şu hayatta. Hatta ağır işleri yapan kadınlar haber bile olur. Kadın kamyon şoförü, kaportacı, inşaat amelesi haber değeri taşır. Kadınların hiçbir kısıtlamaya tabi olmadığı Avrupa ve ABD gibi yerlerde bile kadınların kendi hür iradeleriyle tercih etmediği meslekler de mevcuttur. Örneğin siyaset halen batıda bile erkek egemendir, birçok devlet başkanı erkektir. 245 yıllık ABD’de bile başkan yardımcısının kadın olarak ilk kez 2021 yılında seçildiğini gördük, kaldı ki kadın ABD başkanı henüz seçilemedi.

Bugün sanat kavramında, edebiyatta kadın yazarlar, şairler mevcut. Peki ya yapay dilcilik? %99 erkek egemendir. Öğrenme değil yapay dil yapımcılığında erkek egemendir. Sonja lang’ın toki pona dilini bir kadının yaptığı yapay dil olarak örnekleyebiliriz. Bununla birlikte dünyada da yapımcılar ezici çoğunlukla erkeklerden müteşekkildir.

Türkiyede kadın yapay dilci var mı?

Türkiyede yapay dil öğrenen kadınlar var mı?, sorusuna “evet” cevabı verebiliriz. Türkiyede Esperanto dilini konuşabilen kadınlar da var. Peki yapay dil yapmış olan bir kadın var mıdır? cevap;

Bir tane bile kadın yapay dil yapımcısı yoktur. Hiçbir kadın ben yapay dil yaptım diye piyasaya çıkmamıştır. Şayet bir gün Türkiye’de bir kadın yapay dil yaparsa tarihe geçecektir ilk türk kadın yapay dil yapımcısı olarak. Çünkü bundan evvel hiç var olmamıştır.

Türkiyede neden kadın yapay dil yapımcısı yoktur?

Türkiye’de yapay dilciliğin neden fazla tanınmadığı, neden uzun soluklu projeler olmadığını tartışmamız gereken konu ayrı bir yazının konusudur. Bununla birlikte Türkiyede kadın yapay dil yapımcısı neden yok? sorusuna gelince şu cevapları verebiliriz;

Türkiye’de kadınların öncelikleri farklıdır. Kariyer yapma, evlilik, çocuk bakımı derken entelektüel birikime bile fazla vakit ayıramazlar. Ayrıca ülkemizde bir kadın bir erkeğe nazaran daha çok markaj altındadır ki bu markajın dini inanç ve eğitimle alakası yoktur. Tesettürlü giyinmeyi tercih etti diye eleştiren, açık giyimli diye eleştirilen kadınların hayatlarında o kadar çok eleştiri var ki bir de yapay dil eleştirileriyle nasıl uğraşsın? Lakin uğraşırsa tarihte bir ilk olacaktır.

Bir yanıt yazın

Kategoriler

Son yorumlar