Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] Çoğul Ekleri (Les réprodie de monillotas)

Lalineo Dili
(@lalineo-dili)
Yeni Üye

Lalineo dilinde dört adet çoğul eki vardır. Bunlar "-s" veya "-és", "-z" veya "-éz", "-tch" ve "-gne" veya "-égne" ekleridir. Her ekin farklı kullanım alanları vardır:

 

-s çoğul eki;

Son harfi sesli olan veya son üç harfi sessiz olan kelimeleri çoğul yaparken kullanılır. Son üç harfi sessiz olan kelimeler ile kullanılırken "-és" biçimi kullanılır.

-z çoğul eki;

Son harfi sessiz olan veya son iki harfi sessiz olan kelimeleri çoğul yaparken kullanılır. Son iki harfi sessiz olan kelimeler ile kullanılırken "-éz" biçimi kullanılır.

-tch çoğul eki;

Son harfi "-t" ile biten kelimeler ile kullanılır.

 

-gne çoğul eki;

Saygı içeren çoğul ekidir. Örneğin öğretmenlerimize karşı saygılı olmalıyız değil mi? Bu yüzden "ensénenis" değil "ensénenigne" kelimesini kullanırız.

 

Kendiliğinden Çoğul Olan Keliemeler(Ilz motch de réprodienis)

Sonu "s" ve "x" ile biten kelimeler hem çoğul hem tekildir. Bu kelimeleri çoğul yapmak için hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Kelimenin çoğul olup olmadığını ise artikelinden veya cümlenin anlamından çıkarabilirsiniz.

 

Örnek: "Ÿs" kelimesi göz demektir. Marco adlı bir insan düşünelim. Marco, sevgilisi Elizabeth'i aldattı ve Elizabeth bunu öğrendi. Elizabeth çok sinirlendi ve Marco'nun sağ gözüne bir yumruk attı. Marco acıyla bağırdı. 

*Ji, "benim" demektir.

(Ahhh! Ji ÿs!) 

Elizabeth daha fazla sinirlendi ve Marco'nun diğer gözünede yumruk attı.

(Ahhh! Jis ÿs!) 

Aitlik sıfatının çoğul olduğunu görüyoruz. Demek ki burda nesne de çoğul olarak kullanılmış.

 

 

 

 

Bu konu 4 hafta önce tarafından Lalineo Dili tarihinde düzenlendi
Alıntı
Topic starter Gönderildi : 04/07/2021 6:03 pm
Paylaş: